Уважаеми родители и ученици,
През настоящата учебна година десетокласниците приключват първи гимназиален етап от своето обучение.
Профилираната подготовка се придобива във втори гимназиален етап на средното образование чрез изучаване на профилиращите учебни предмети, включени в съответния профил, и обхваща задълбочени за определен профилиращ предмет и комплексни за даден профил компетентности. Тя се осъществява в раздел Б (ИУЧ) на учебния план, като общият брой часове за профилирана подготовка 20 часа седмично (XI и XII клас).
Профилът е съвкупност от три или четири профилиращи учебни предмета, два от които се определят на национално ниво, а останалите – с училищните учебни планове.
Съгласно рамковия училищен учебен план в АЕГ „Гео Милев“, приет от Педагогическия съвет и съгласуван с Обществения съвет на гимназията, профилиращите предмети в училище са четири – двата чужди езика и два по избор на ученика от предлаганите комбинации. Профилиращите предмети в даден профил са едни и същи за ХI и за ХII клас и не могат да бъдат променяни.
Всеки профилиращ учебен предмет се състои от задължителни и избираеми модули.
Всеки от профилиращите предмети се изучава с 5 учебни седмично – 4 часа задължителни модули и 1 за модул по избор.
Резултатите от обучението по конкретни задължителни и/или избираеми модули за придобиването на профилираната подготовка по решение на висшето училище може да се признават като натрупани кредити във висшето образование при условия и по ред, определени от съответното висше училище.
Задължителният ДЗИ по БЕЛ се полага върху учебно съдържание, изучавано в задължителните учебни часове във втория гимназиален етап на средно образование.
Вторият задължителен ДЗИ се полага по учебен предмет, избран от ученика измежду учебните предмети Чужд език – английски, френски, немски, или руски, Математика, Информатика, ИТ, Биология и здравно образование, Химия и опазване на околната среда, История и цивилизации, География и икономика, Предприемачество и Изобразително изкуство, ако ученикът го е изучавал в избираемите учебни часове като профилиращ учебен предмет във втория гимназиален етап на средно образование. ДЗИ се полага върху учебното съдържание от задължителните модули на профилиращия учебен предмет.
Трети ДЗИ (допълнителен, по желание) е по учебно-изпитна програма, включваща учебно съдържание, изучавано в задължителните учебни часове в средната степен на образование (VIII-X/ХII клас).
Избор на профил
На учениците в XI клас се предлага избор от 5 комбинации за изучаване на трети и четвърти профилиращ предмет от Раздел Б, както следва:
- Биология и здравно образование – Химия и опазване на околната среда
- Предприемачество и Информационни технологии (ИТ)
- Математика и Информационни технологии (ИТ)
- Изобразително изкуство и Информационни технологии (ИТ)
- Български език и литература – История и цивилизации
В края на Х клас, от 19.06.2023 г. до 26.06.2023 г. всеки ученик със съгласие на родител/настойник подава заявление с предпочитаните от него 3 комбинации за трети и четвърти профилиращ предмет. В случай, че броят ученици, желаещи да изучават съответните профилиращи предмети, е по-голям от 26 или е под минимума за образуване на група, ще бъде направено вътрешно класиране въз основа на годишен успех по конкретни предмети от IX и Х клас. По този начин ще се даде предимство за задълбочена профилирана подготовка по съответния учебен предмет на ученици с траен интерес и положени усилия в дадената област. Максималният бал е 36.
- Биология и Химия – годишен успех по Биология, Химия, Физика
- Предприемачество и ИТ – годишен успех по ИТ, Математика, География
- Математика и ИТ – годишен успех по Математика, ИТ, Физика
- Изобразително изкуство и ИТ – годишен успех по Математика, ИТ, Изобразително изкуство
- Български език и литература и История и цивилизации – БЕЛ, История, География
В случай, че не се сформира група за комбинацията от трети и четвърти профилиращ предмет Изобразително изкуство и ИТ, на учениците, които проявяват интерес към изобразителното изкуство, се предлага възможност да изучават изобразително изкуство в XI и XII клас и да работят върху своето портфолио в рамките на 2 часа/седмица като ФУЧ.
За да направите информиран избор на трети и четвърти профилиращ предмет Ви молим да се запознаете предварително с учебните програми за профилирана подготовка, да обсъдите в семейството предпочитанията на учениците.
Програми за профилирана подготовка:
https://drive.google.com/drive/folders/1DN885Kr14OgtQTRlH8eiK7nBAplHxWiN?usp=sharing
Допълнителни разяснения учениците могат да получат от класните ръководители или ръководството по всяко време.
Окончателните комбинации от трети и четвърти профилиращ предмет в XI клас в АЕГ „Гео Милев“ гр. Русе за учебната 2022/2023 година, както и класирането по групи ще бъдат обявени до 21.07.2023 г. чрез електронния дневник.
Маргарита Янакиева, директор