ПРОЕКТ „Геният Гео Милев“
През месец ноември 2020 г. ученици от ХІІ Г клас създадоха по екипи проекти, в които обобщено представят своите проучвания на различни страни от многоликия талант на патрона на своето училище. В сайта, превърнал се в своеобразен финален продукт на проектното задание, са включени техните разработки, които демонстрират развитието им като част от първия иновативен випуск на гимназията.
По случай деня на патрона – 15.януари, дванадесетокласниците приканват учениците от останалите випуски да се запознаят или да си припомнят личността и гения на Гео Милев.
Връзка към ученическия сайт: https://sites.google.com/elsruse.eu/geniyatgeomilev/%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BE
За иновациите и проектно базираното обучение в гимназията – интервю пред Радио Русе
По-значимите проектно базирани обучения през учебната 2019/2020 година
VIII клас:
“Дигитална разходка из Британския музей в Лондон” – английски език
„Създаване на сайтове“ – информационни технологии
“Герой със свръхестествени сили” – ИТ – ФУЧ
IX клас
„Регионални традиции и празненства“ – Английски език
„Начин на живот и здраве“ – Английски език и Химия и ООС
„Средновековен вестник“ – История и цивилизации на английски език
Проекти върху теми от учебното съдържание – Биология и ЗО на английски език
“Европейски дестинации” – ИТ – ФУЧ
X клас
“Ден на Европа (майски празници)” – Английски език
„Европейско културно и историческо наследство“ – Английски език
Проекти върху теми от учебното съдържание – Биология и ЗО
XI клас
„Сън за щастие“ – Български език и литература
“Ден на Европа (Майски празници)” – Английски език
“Картинен речник” – Немски език
„Студената война – събитие и личности“ – История и цивилизация
“Образователна игра”/ “Образователен сайт” – Философия
Интердисциплинарни проектно базирани обучения в периода 2017-2019
Разширява се обхватът на иновативните подходи
при обучението в АЕГ “Гео Милев” – Русе
Двуезичен проектно-базиран урок по английски език и информационни технологии на тема: „Дигитална разходка из Британския музей в Лондон” се проведе в АЕГ „Гео Милев” на 12.03.2019 год..
Проектната дейност беше представена при отворени врати от учениците от VIII “в” клас под ръководството на учителите им по английски език – г-жа Милена Чернева и по информационни технологии – г-жа Надежда Стодева.
В рамките на два учебни часа осмокласниците представиха резултатите от дейността си в предходните етапи на проекта и демонстрираха информираност относно дигитално-медийна среда, умение за търсене и оценка на дигитално съдържание, работа в екип, както и компетентности по английски език, свързани с културните традиции и историята на човечеството в различни епохи.
Учениците реализираха целта на урока и демонстрираха нови знания по темата. Не на последно място, те дискутираха важността на проектно-базираните задачи за повишаване на техните презентационни умения.
Интердисциплинарно проектно-базирано обучение
по литература и немски език в АЕГ „Гео Милев“ – Русе
На 27.03.2019 г. в АЕГ „ Гео Милев“ се проведе представянето на съвместната проектна работа по български език и литература и немски език в X „г“ клас на тема: „Романтизмът и немската вълшебна приказка“. Целта на този проект е да се съчетаят по нестандартен и необичаен начин идеи и творби на романтизма и да се разширят знанията за немския език и литература. Учениците имаха за задача да представят афиш, трейлър и рецензия за филм по избрана приказка от творчеството на един от основоположниците на това литературно направление – Е.Т.А.Хофман. По предварително изготвени оценъчни карти с критерии учениците сами оценяваха своите продукти.
Проектът по идея на г-жа Биляна Аспарухова – старши учител по български език и литература и г-жа Ралица Луканова – старши учител по немски език бе презентиран под формата на церемония за връчване на филмови награди „Оскар“ в познатите ни категории. Специално избрано жури от ученици номинира екипите и индивидуалните участници и излъчи победителите. С чувство за хумор се прие и връчването на „Златни малинки“. Изключително забавни бяха и моментите , в които след всеки трейлър се показваха „гафовете“ по време на снимачния процес. Със задоволство и учители, и ученици направиха равносметка, че работата по този проект, освен че ги е подтикнала успешно да работят в екип, е дала на участниците много допълнителни знания по български език и литература и немски език, за особеностите на вълшебната приказка, както и практически умения за едни от най-популярните и атрактивни професии като сценарист, режисьор, оператор, филмов критик, озвучител и не на последно място – артист. Голямо предизвикателство беше и фактът, че трейлърите и афишите трябваше да са изготвени на немски език. Но връщането в света на приказното и забавлението по време на проектната работа донесе удовлетворение и радост на всички.
Проектът бе осъществен във връзка с интензивното прилагане на иновативни методи в процеса на обучение в гимназията. Седмици по-рано се състоя представянето на резултатите от проучвания, осъществени в интердисциплинарен проект по природните науки физика и химия с друга паралелка от същия випуск. През тази учебна година планът за развитие на иновациите предвижда тяхното разширяване извън първоначално заложените 4 паралелки. Това бе и причината в периода декември – февруари с всички девети класове да се проведе проектно-базирано обучение по български език и литература на тема „Литературни типажи в нашата съвременност“. До края на учебната година ще бъдат реализирани още няколко проекти, които акцентират върху интердисциплинарния подход, компетентностите, свързани с информационно-комуникационните технологии и практическите умения.
Интердисциплинарно проектно-базирано обучение по математика и физика
На 27.02.2019 година ученици от X “а” клас представиха пред от VIII “а” клас резултатите от работата си върху проучвания за използването и пестенето на електрическа енергия. Това бе едно от планираните проектно-базирани обучения във випуск десети клас, с който стартираха иновациите в гимназията през учебната 2017/2018 година.
По време на публичното представяне на резултатите първата група десетокласници запознаха осмокласниците с данните за потреблението на електричен ток от едно 4 – членно семейство за 1 месец през лятото на 2018 год. и за 10 дни през м. декември 2018 год. От направените графики юношите разбраха как биха могли да контролират потреблението в дома си. Научиха се да разчитат различните атрибути от сметките за ток. Вторият екип запозна връстниците си с предимствата от използване на енергоспестяващите лампи. Членовете на третия екип разясниха как работи електромерът, какви видове електромери има и демонстрираха работа на макет-електромер, като за целта използваха включена електрическа кана за вода.
С десетокласниците работиха преподавателите им г-жа Надежда Борисова – старши учител по математика и г-жа Павлинка Ангелова – старши учител по физика и астрономия, които за втора поредна година планират, организират и провеждат интердисциплинарно проектно-базирано обучение. През миналата година темата бе “Енергия на бъдещето”, включваше и учебно съдържание по химия и опазване на околната среда, и постави основите за тазгодишния проект.
Методът на проектно базираното обучение в часовете
по български език и литература в IX клас
В периода декември, 2018 год. – февруари, 2019 год. деветокласниците от четирите паралелки работиха по проект „Литературни типажи в нашата съвременност“, който премина през следните етапи:
- Обобщение за литературните направления и съответстващите им типажи, с които учениците са се запознали през I срок на учебната 2018/ 2019 година в часовете по литература. Учениците имаха за задача да синтезират изученото към момента, като основната цел бе извличане на научна информация по зададени параметри.
- Изработване и представяне на индивидуални или екипни проекти за съвременни варианти на изучени литературни типажи. Учениците сами избираха формàта на своя продукт и аргументираха приликите и разликите, след което отговаряха на зададени от аудиторията въпроси. Целите бяха свързани с уменията за работа с художествени и медийни текстове и с развиването на уменията за прилагане на доказателства за подкрепа на някакво твърдение. Учениците работиха под ръководството на преподавателя си – г-жа Диана Димитрова и журналист – кореспондент на БНР г-жа Ася Пенчева.
- Дискусия за подбора на езиковите средства в медийните текстове – учениците коментираха своите оценки относно езиковите употреби, след като са се запознали в часовете по български език със спецификата на медийното общуване.
- Част от учениците изработиха повествователен или лирически текст със свой сюжет, в който участваха вече коментираните типажи.
Използването на проектно-базираното обучение прави учениците участници в създаването на продукт, който има отношение както към часовете по литература, така и към часовете по български език, но така също и към конкретната действителност. Реалният свят е внесен в класната стая, а учениците сами измислят какво точно ще правят. В този случай акцентът е поставен върху целта, която е да се достигне до всеки ученик.