Исторически пътеводител
В годините преди 1944 г. в 45-хилядния град, освен Мъжка и Девическа гимназия, има Немско и Френско училище. Френският девически пансион се е помещавал в днешната сграда на ул.”Алеи Възраждане ”№3, заграден с високи, непристъпни зидове. Момичетата (повечето от богати фамилии от цялата страна) живеят под надзора на калугерки французойки при строг пансионен режим.
Сутрин специална кола с охранени коне ги е возила до учебната сграда (днешния Икономически техникум), а при хубаво време пристигали и пеша. Вървели под строй с леко наведени глави – обръщането встрани е било забранено – калугерките (католички) строго са бдели за морала на своите питомки. Униформата на „французойките” е била – тъмносини поли, моряшки яки, барети с кордели.
Близо 19 години в Русе няма училище с преподаване и изучаване на чужди езици (западни). По това време ОК на БКП неколкократно прави предложения на отдел „Народна просвета” в града да бъдат открити училища с преподаване на чужди езици. По решение на МПС, в отговор на това, на 1 август 1963 г. В Русе се открива Политехническа гимназия с преподаване на английски език.
По решение на ОК на БКП и ОНС на гимназията се предоставя сградата на ул.”Иван Вазов ”№24а – бивше Средно музикално училище, а за пансион – сградата на ул. ”Д.Благоев” №5, в която се помещава военно отделение.
През лятото на 1965 г. за гимназията се предоставя сградата в Парка на младежта – ул.”Алеи Възраждане”№3, преустройвана за различни цели, след изграждането й като френска гимназия (ЖП училище, общежитие на ВИММЕСС, поликлиника).
В документите четем:
1/Бивш парцел V-9 в кв.20”Летни” по плана на град Русе от 21846 кв.м. с обезсилена дворищна регулация и построена в същия през 1908 год. масивна двуетажна сграда, застроена на 1560кв.м. на работилници и умивални, 2 коридора и клозет. 2/ Масивна едноетажна жилищна сграда, застроена на 90 кв.м., състояща се от антре, 2 стаи, 1 килер, умивалня, клозет и хол.
3/ Паянтова едноетажна сграда с висок таван, състояща се от партер с антре, кухня, спалня, конюшня, сайвант, склад и полуетаж-сеновал.
Наименование на учереждението, на което се отстъпва имота за ползване:
Имотът е предаден за безвъзмездно ползване на Английската гимназия – Русе със заповед №1345/4.10.1965г. на Председателя на ОНС/Русе.
С акт №1328/10.05.1997г. за общинска частна собственост, ул.”Алеи Възраждане” №1-3:
Имотът се стопанисва и управлява от Гимназия с преподаване начужди езици „Гео Милев” – две сгради от 1560 кв.м. и Община Русе – останалите (днес са запазени сградата на АГ ”Гео Милев” и сградата на заведението ”Баба Яга”).
Третият етаж е предназначен за пансион, отначало – само за момичета. Общежитието за момчета е било в сградата зад Кукления театър – до 1975/76г., а след това е преместено в АГ. За девическия пансион се е влизало по стълбището откъм страничния (вдясно) вход на училището, а за момчешкия – откъм стълбището, където днес е видеозалата. Във фоайето на 3. етаж (встрани от 25 стая) е била занималнята за момичета. Пансионът е бил задължителен за всички ученици от АГ – и за русенци – при първите випуски. Приемът е бил за цяла Северна България, от Видин до Силистра, а след откриването на езикови гимназии в други североизточни градове е започнало ограничаването на обхвата на ученици: Русе-Плевен-Силистра; Русе-Търново-Сливен-Търговище; Русе-Разград-Силистра. Днес основния прием е от Русе и Русенска област.
Първи випуски
Първите випуски изучават само английски език. От 1983/84 г. със заповед на МНП се разкриват две паралелки с изучаване на френски език, а от 1984/85 г. и две паралелки на немски език. Увеличава се броят на паралелките, с профил английски език от 4 на 5. Така всяка учебна година вече се приемат 9 паралелки по 25 ученици, което от 1985/86г. налага обучението на две смени. Паралелките с френски и немски език през 1993г. са прехвърлени в Руската гимназия (СОУЕЕ”Св.Константин-Кирил Философ”). Днес ПАГ има прием 4 паралелки с английски език (втори чужд език – френски, немски или руски).
Училищни ритуали
Знамето на гимназията е двулицево. На него е избродиран портрет на училищния патрон и надпис: Единно средно политехническо училище „Гео Милев” (на новото – Английска гимназия „Гео Милев”).
Националният флаг до 1990 г. е бил изнасян от знаменосците на АГ при всички тържествени случаи и е бил издиган на пилона в „двора с липите” (както го знаят русенци). След 1990 г. от МОН е наредено националното знаме в училищата да се издига на 15 септември и да се спуска в деня, когато се приключва учебната година. През останалото време стои над парадния вход.
Днес вече ритуалът с гимназиалното знаме се изпълнява в началото и в края на учебната година, а заедно с националното – когато се празнува годишнина или юбилей.
Създава се химн на гимназията по текст на ученичката Румяна Захариева, а музиката написва преподавателят по пеене Добри Балабанов.
Униформите на учениците са задължителни: официални летни – за момичетата бели костюми с плисирани поли и блузи с къс ръкав, за момчетата – черен панталон, бяла риза, черна вратовръзка; зимни – за момичетата тъмносини плисирани поли, блуза, връзка – тъмносиня на големи бели капки, сако; за момчетата – тъмносин костюм. Ежедневно облекло – ученически престилки и тъмни връхни дрехи, костюми. Емблемите – ELS (Английска езикова гимназия) също са били задължителни, но са се носели с гордост. Строго се е следяло от дежурните учители да няма друг цвят обувки освен бели и черни; да няма прически.
От учебната 1976/77 г. АЕГ ”Гео Милев” става член на асоциираните училища към ЮНЕСКО.