ЧУЖДОЕЗИКОВО ОБУЧЕНИЕ
Английски език
В осми интензивен клас се изучава английски като първи чужд език с 18 учебни часа седмично, общо 648 учебни часа годишно. Интензивното обучение по английски език е насочено към овладяване на основни знания, умения и отношения, свързани с изграждането на комуникативни компетентности на ученика.
Учебната програма за осми клас с интензивно изучаване на английски език позволява гъвкаво прилагане на изискванията за постигане на знания и умения по английски език в съответствие с училищния учебен план. Тематичните области, езиковите средства и речевите дейности в нея са съобразени с интересите, възрастта и опита на учениците. Процесът на обучение по езика следва спираловидния принцип на повторяемост и постепенно разширяване на знанията, уменията и компетентностите.
Работата по езика се допълва от помощник-учители от САЩ, като целта е учениците да развиват компетентностите и уменията си в устната реч в естествена среда и в разнообразен контекст.
Обучението по литература в XI и XII клас (за приетите до 2016 год.) цели да развие общата и езикова култура на учениците чрез запознаване с основните периоди, стилове и направления на английската и американска литература, включително значимите автори, произведения, жанрове и тенденции.
Немски език
Обучението по немски като втори чужд език се води съобразно най-новите методики, на базата на много богат учебен материал. В учебните часове се работи по учебнитe системи „Direkt“ 2 и „Deutsch echt einfach” на издателство КЛЕТ. Целта на обучението по немски е комуникация чрез езика, както и поготовка за участие в различни състезания и конкурси. Придобитите знания и умения мотивират жегодно ученици от АЕГ „Гео Милев“ да участват в Многоезичното състезание с немски и английски език, в Международната олимпиада на Гьоте- институт и в Националното състезание по немски език, организирано от КЛЕТ – България, а представянето им е винаги успешно. Не е случаен и фактът, че все повече ученици от гимназията продължават образованието си в Германия или Австрия.
ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА ПОДГОТОВКА
Български език и литература
В гимназията работят четирима преподаватели по български език и литература. Цел на работата е отличната научна подготовка на учениците за покриване на държавните образователни изисквания и успешно полагане на ДЗИ. В XI и XII клас учениците имат възможността да изберат предмета като профилиращ, което им позволява да придобият по-задълбочени познания и отлично да се представят във всички изпити, олимпиади и конкурси. Обучението на учениците по роден език е свързано с проекти за развиване на критическото мислене и четивните им умения по формата на PISA.
Училището поддържа връзки с културните институти в града и стимулира творческите изяви чрез работата на клуб “Журналистика“ и ежегодния ученически литературен конкурс по цитати от български творци. Преподавателите по български език и литература в Профилирана английска гимназия „Гео Милев“ имат утвърдено място в живота на града.
Математика
Обучението по математика позволява да се формират трайни знания, да се развият творческите и логически способности на учениците и да се гарантира отличен успех в училище и на математически състезания, изпити и конкурси. Ежегодно учителите по предмета инициират училищни състезания с цел да повишат мотивацията за участие и изява на учениците с интерес в областта на математиката. В XII клас учениците, които желаят за задълбочат занията си в областта на предмета, могат да го изберат като ЗИП.
Информатика и ИТ
Обучението по компютърни науки се провежда в два съвременно оборудвани кабинета с постоянна интернет връзка. В часовете по информатика модулите от раздела програмиране се изучават чрез кодиране на езика C#. По информационни технологии освен приложните програми от пакета MS Office в практическите занятия се използват платформите G Suite (Google приложения за образованието). Учениците разработват индивидуални и групови интердисциплинарни проекти по конкретни казуси.
За учениците със засилен интерес към технологиите се осигурява безплатно допълващо обучение в различни кръжочни форми. Групите за занимания в компютърните кабинети в свободното време се формират всяка учебна година в разнородни направления в зависимост от нагласите и обявените желания. През 2017 – 2018 учебна година са формирани групи Роботика, Уебдизайн, Забавно програмиране С++ и Програмиране на Андроид. За по-пълноценна подготовка са привлечени трима преподаватели от Русенския университет „Ангел Кънчев“.
История и цивилизация
Съдържанието на общообразователната подготовка в IX (за учениците приети след 2016 г.), X и XI клас обхваща периода от ХVІ век до началото на XXI век. В X (за учениците приети след 2016 г.) и XII клас представлява пълен курс по българска история – от първи свидетелства за живот по днешните български земи до началото на XXI век. В процеса на обучение учениците изучават значимите политически, стопански, социални и културни процеси в българската история, Европа и света. Чрез представяне на динамиката на процесите на Новото време и Съвременността се осмислят проекциите на значимите феномени на историческото развитие, формира се активно отношение към демократичните ценности на обществото. Развиват се и се затвърждават умения за овладяване и прилагане на специфични техники на историческото познание, като акцентът е поставен върху уменията за учене, за развиване на критично мислене и самостоятелното обработване на информация, за изразяване на собствена позиция. Съществена част от подготовката се провежда на английски език.
В XII клас учениците имат възможност да изберат предмета като ЗИП. Учебната програма предвижда да задълбочат познанията на учениците за историята на българите. Тя има за цел да развие в по-голяма степен практическите умения на учениците, да акцентира върху техните ценностни ориентации и личностното им отношение към съвременния свят. Часовете по история и цивилизация – ЗИП играят съществена роля в подготовката на учениците, които са избрали предмета за полагане на ДЗИ или кандидатстване в университет.
География и икономика
Предметът „География и икономика“ в обучението от 9 до 12 клас има за цел да формира знания за природата и обществото, както и тяхното взаимодействие. Първият основен акцент е свъразан с природните компoненти, тяхната същност, особености и развитие, както и на природно-географските комплекси. Вторият основен акцент е насочен към световното стопанство. Важно място е отделено на съвременната политическа карта на света, анализа на актуалната езикова и религиозна структура на земята. Не са пренебрегнати и основните глобални проблеми на съвремеността – екологичен, суровинен, продоволствен. Третият основен акцент се отнася към природната и социално-икономическата география на България – географските региони на страната със своята специфика.
Философия/Философски цикъл
Към философските предмети спадат: Философия в VIII – X клас (за учениците, приети след 2016г.), Психология и логика в IX клас, Етика и право в X клас и Свят и личност в XII клас. Основна цел на обучението е развиване на самостоятелно, критично и творческо мислене. Част от предметите се изучават на английски език с цел използването му като средство за придобиване на специфично знание. Традиционно се провежда съвместна дейност на преподавателите по дисциплините от философски цикъл с преподаватели от други предметни области под формата на открити уроци и интердисциплинарни състезания.
Ежегодно ученици от ПАГ „Гео Милев“ участват в олимпиади и конференции по философия и гражданско образование и заемат призови места.
В часовете по свят и личност – ЗИП дванадесетокласниците разработват проекти и инициират събития, с което развиват своите социални умения и повишават гражданските си компетентности.
Биология и здравно образование
Подготовката на учениците по предмета им позволява редовно участие в олимпиадите по биология и здравно образование. В девети и десети клас дисциплината се изучава на английски език. Прилагат се компютърни технологии за илюстриране на учебнотосъдържание. Използват се интерактивни методи на преподаване и се поставя акцент върху
практическото приложение на знанията във всекидневието. В часовете по биология и здравно образование–ЗИП в дванадесети клас учениците се подготвят за държавен зрелостен изпит по предмета и за успешното полагане накандидатстудентските изпити за медицинските университети в България.
Физика и астрономия
За обучението по физика и астрономия училището разполага със специализиран кабинет и лаборатория за провеждане на лабораторни упражнения. Учебният процес се реализира в съответствие с учебните програми чрез подходящо онагледяване с опити и мултимедийни продукти. Традиционно в училището се провежда открити уроци пред учители от града и представители на РУО – Русе с цел обмяна на добри педагогически практики.
Целенасочено се работи с изявени ученици за участието им в конкурси и състезания. Важно място за творческите изяви на учениците заема и работата за приложение на изученото в часовете по физика и астрономия чрез езика на фотографията, литературата и изобразителното изкуство. Ежегодно с различни дейности и инициативи се отбелязва Световният ден на астрономията.
Химия и опазване на околната среда
В обучението по химия и опазване на околната среда се стимулира експерименталната работа при усвояване на учебния материал. Училището разполага с богата база от пособия и консумативи за извършване на лабораторни упражнения. В часовете по химия и опазване на околната среда – ЗИП дванадесетокласниците решават задачи, които са съобразени с учебната програма по химия за кандидатстване в медицинските университети във Варна, Плевен и София. Ежегодно в училището се провежда състезание по химия с ранг на приемен изпит за кандидатстване в ХТМУ – София.
Музика
В часовете по музика се използват възможностите на Интернет и мултимедия за онагледяване на материала. В кабинета има пиано, което се използва както за разучаване на песни, така и за индивидуална работа с талантливи ученици. Вокалната група участва в различни училищни тържества и празници, а отделни изпълнители биват подготвяни за различни конкурсни изяви.
Изобразително изкуство
СИП по изобразително изкуство дава възможност на учениците от ПАГ да развият своите творчески способности не само в областта на рисуването, но и в моделирането, декорацията, и колажите. Кабинетът по рисуване, където се провеждат занятията, е вдъхновяващо място за работа и притегателен център за талантливите, нестандартни личности в училище. И не на последно място, подготовката, която учениците получават при нас, може да е от голяма полза за тези, който ще кандидатстват с рисуване.
Физическо възпитание и спорт
Училището разполага със спортна зала, оборудвана с баскетболно и волейболно игрище, фитнес уреди и различни пособия за интересно протичане на часовете по физическо възпитание. В двора се намира обновено футболно игрище с осветление. Паркът, в който е разположена гимназията, предразполага учениците да се отдадат през свободното си време на любимите спортове. Към училището има сформирани отбори по волейбол, баскетбол, лека атлетика, тенис на маса, бадминтон и други. Специално внимание се обръща на българските народни танци и фолклор. Възпитаниците на гимназията многократно са доказвали на различни състезания, че са и добри спортисти, умеят да се борят и да побеждават противниците си.